Parafia 艣w. Stanis艂awa

Parafia 艣w. Stanis艂awa – Szczecinki jest cz臋艣ci膮 Dekanatu Olecko - 艣w. Jana Aposto艂a w Diecezji E艂ckiej.

W sk艂ad dekanatu wchodzi 6 parafii:
parafia MB Kr贸lowej 娄wiata – Cimochy
parafia 艣w. Antoniego Padewskiego – G膮ski
parafia Podwy偶szenia Krzy偶a 娄wi臋tego – Olecko
parafia Wniebowzi臋cia NMP – Olecko
parafia 艣w. Stanis艂awa – Szczecinki
parafia Narodzenia NMP – Wieliczki

Parafia  powsta艂a na pocz膮tku XX wieku.

W okresie przedwojennym by艂a to parafia protestancka. Ko艣ci贸艂 zosta艂 wzniesiony w latach 1926–1928, a po 1945 r. ludno艣膰 nap艂ywowa wyznania katolickiego adaptowa艂a go na swoje potrzeby.

Parafi臋 pod wezwaniem 艣w. Stanis艂awa Biskupa i M臋czennika w Szczecinkach erygowa艂 kanonicznie w 1982 r. biskup warmi艅ski Jan Ob艂膮k. Obecnie, si贸dmym z kolei, proboszczem jest ks. Dariusz Smole艅ski.  Przy ko艣ciele dzia艂aj膮 cztery ko艂a r贸偶a艅cowe, a do Mszy 艣w. s艂u偶膮 trzy zmiany ministrant贸w.

W parafii mieszka obecnie blisko 800 os贸b, z czego 250 wiernych nale偶y do ko艣cio艂a filialnego w Krupinie. Krupin to wie艣 oddalona jest o sze艣膰 kilometr贸w od Szczecinek. Ko艣ci贸艂 w Krupinie zosta艂 wzniesiony z woli parafian przez pierwszego proboszcza, ks. Zdzis艂awa Grabowskiego, przy wielkiej pomocy samych zainteresowanych. 21 pa藕dziernika 1992 r. po艣wi臋cenia 艣wi膮tyni dokona艂 ks. bp Edward Samsel.

Znaczna cz臋艣膰 mieszka艅c贸w to emeryci i drobni rolnicy. Wi臋kszo艣膰 parafian zosta艂a dotkni臋ta fal膮 bezrobocia. M艂odzie偶 przenios艂a si臋 do wi臋kszych o艣rodk贸w miejskich.

Przemiany ustrojowe spowodowa艂y znacz膮ce zmiany w miejscowo艣ci. Po kolei zacz臋艂y znika膰: poczta, posterunek policji, a ostatnio szko艂a. Ko艣ci贸艂 przej膮艂 rol臋 animatora 偶ycia spo艂ecznego.