Parafia św. Stanisława

Parafia św. Stanisława – Szczecinki jest częścią Dekanatu Olecko - św. Jana Apostoła w Diecezji Ełckiej.

W skład dekanatu wchodzi 6 parafii:
parafia MB Królowej Świata – Cimochy
parafia św. Antoniego Padewskiego – Gąski
parafia Podwyższenia Krzyża Świętego – Olecko
parafia Wniebowzięcia NMP – Olecko
parafia św. Stanisława – Szczecinki
parafia Narodzenia NMP – Wieliczki

Parafia  powstała na początku XX wieku.

W okresie przedwojennym była to parafia protestancka. Kościół został wzniesiony w latach 1926–1928, a po 1945 r. ludność napływowa wyznania katolickiego adaptowała go na swoje potrzeby.

Parafię pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczecinkach erygował kanonicznie w 1982 r. biskup warmiński Jan Obłąk. Obecnie, siódmym z kolei, proboszczem jest ks. Dariusz Smoleński.  Przy kościele działają cztery koła różańcowe, a do Mszy św. służą trzy zmiany ministrantów.

W parafii mieszka obecnie blisko 800 osób, z czego 250 wiernych należy do kościoła filialnego w Krupinie. Krupin to wieś oddalona jest o sześć kilometrów od Szczecinek. Kościół w Krupinie został wzniesiony z woli parafian przez pierwszego proboszcza, ks. Zdzisława Grabowskiego, przy wielkiej pomocy samych zainteresowanych. 21 października 1992 r. poświęcenia świątyni dokonał ks. bp Edward Samsel.

Znaczna część mieszkańców to emeryci i drobni rolnicy. Większość parafian została dotknięta falą bezrobocia. Młodzież przeniosła się do większych ośrodków miejskich.

Przemiany ustrojowe spowodowały znaczące zmiany w miejscowości. Po kolei zaczęły znikać: poczta, posterunek policji, a ostatnio szkoła. Kościół przejął rolę animatora życia społecznego.