Strona g艂贸wna > Historia wsi

Historia wsi

Szczecinki  wie艣 w Polsce po艂o偶ona w wojew贸dztwie warmi艅sko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.

W 1556 roku wie艣 za艂o偶y艂 Albrecht Szczeci艅ski ( Czezinsky). W 1563 roku Albrecht von Hohenzollern za d艂ugotrwa艂膮 i wiern膮 s艂u偶b臋 nada艂 dobra na prawie lennym Albrechtowi Cieci艅skiemu (Albrecht Czezinsky), kt贸rego 偶on膮 by艂a Ma艂gorzata z von Egloffstein贸w. Odbiorca nadania musia艂 dobrze s艂u偶y膰 ksi臋ciu, bowiem otrzyma艂 33 艂any lasu. Po 15 latach wolnizny szlachcic mia艂 odby膰 jedn膮 s艂u偶b臋 rycersk膮. Nazwa d贸br wywodzi艂a si臋 od nazwiska pierwszego w艂a艣ciciela, a zapisywano j膮 Zezinski, Tzetzinsken, a w XVII wieku – Sczecinken lub Zinnenbergk.  Dobra szlacheckie istnia艂y ju偶 co najmniej od 1561 roku, kiedy wspomniano je przy opisie granic wsi Borawskie.
W 1601 roku dobra nale偶a艂y do Wolffa  von 脰lsniza, kt贸ry gospodarowa艂 na 33 艂anach ziemi). a ch艂opskie domy stan臋艂y przy jednej ulicy. Od chwili za艂o偶enia Szczecinki wchodzi艂y w obr臋b parafii margrabowskiej.
W 1634 roku w Szczecinkach zamieszkiwa艂 Simon Stawinsski.
Od 1809 roku do oko艂o  1849 we wsi funkcjonowa艂 s膮d patrymonialny podporz膮dkowany parafii oleckiej.
W roku 1774 powsta艂a we wsi szko艂a powsta艂a. Na prze艂omie XVIII i XIX wieku Szczecinki by艂y wymieniane jako wie艣 szlachecka. W roku 1905 powsta艂 w Szczecinkach duszpasterski obw贸d kaznodziejski, nale偶膮cy do parafii Mieruniszki. W 1938 roku we wsi by艂o 296 mieszka艅c贸w. Wed艂ug urz臋dowych statystyk jeszcze w latach 1907-1912 na 1800 parafian obwodu szczecineckiego ludno艣ci pochodzenia polskiego by艂o tysi膮c.

Dopiero w okresie akcji germanizacyjnej z lat trzydziestych XX w. wie艣 otrzyma艂a niemieck膮 nazw臋 Eichhorn, dla upami臋tnienia niemieckiego genera艂a, bohatera Prus Wschodnich z okresu I wojny 艣wiatowej. Wcze艣niej u偶ywano nazw Szczeczinken oraz Zinnenberg.

W 1905 roku z parafii oleckiej wydzielono okr臋g duszpasterski w Szczecinkach z w艂asnym kaznodziej膮, nale偶膮cy do parafii w Mieruniszkach.. Parafia w tej miejscowo艣ci powsta艂a dopiero w 1913 roku a ko艣ci贸艂 – wybudowany w latach 1927/1928 – konsekrowano 18 grudnia 1928 roku.

W pobli偶u wsie przebiega艂a prawie 300 lat granica mi臋dzy Prusami Wschodnimi (Niemcy) a Polsk膮.

Wie艣 na mapie z 1930 roku.

Gospoda, ko艣ci贸艂, szko艂a i fragment wsi z lat 30 XX wieku.

[Zdj臋cia z ksi膮偶ki: Grenz R., Der Kreis Treuburg. Ein ostpreussische Heimatbuch, L眉beck 1971.]

Zobacz: Szko艂a w Szczecinkach przed 1944 rokiem

Wybierz: