Strona g艂贸wna > Budowa ko艣cio艂a > Pomnik upami臋tniaj膮ce ofiary I wojny 艣wiatowej

Pomnik upami臋tniaj膮ce ofiary I wojny 艣wiatowej

W powiecie oleckim pierwsze pomniki upami臋tniaj膮ce ofiary  I wojny 艣wiatowej zacz臋to wznosi po zako艅czeniu dzia艂a艅 wojennych. Mia艂y one najcz臋艣ciej formy r贸偶nego typu obelisk贸w upami臋tniaj膮cych mieszka艅c贸w wsi, poleg艂ych na frontach Wielkiej Wojny, w szeregach armii niemieckiej. By艂y to obiekty wolnostoj膮ce - tak偶e ustawiane na cmentarzach, czasami by艂y to pami膮tkowe p艂yty w ko艣cio艂ach. Na wi臋kszo艣ci pomnik贸w znajdowa艂y si臋 tablice ze spisami nazwisko poleg艂ych.
Do 1945 r. by艂y najcz臋艣ciej centralnymi punktami spo艂eczno - kulturalnych wsi, wok贸艂 kt贸rych organizowano r贸偶nego typu uroczysto艣ci.
Pomniki upami臋tniaj膮ce mieszka艅c贸w poleg艂ych w I wojnie 艣wiatowej znajdowa艂y si臋 w: Babkach, Cimochach, Dobkach, Garbasiu, G膮skach, Gryzach, Judzikach, Kowalach Oleckich, Krupinie, Kukowie, Lakielach, Markowskich, Mieruniszkach, Olecku, Plewkach, Rogojnach, Szczecinkach, Szeszkach, 娄wi臋tajnie i Wieliczkach.

Na pami膮tkowej p艂ycie umieszczono spis 68 nazwisk z podpisami "Odali 偶ycie dla domu i kraju" oraz "Nie zapomnij!".

1914 + 1918
F眉r Heimat und Vaterland gaben ihr leben [Odali 偶ycie dla domu i kraju].

Emil Alexy, Aug. Buberreck, Herm. Balzer, Fritz Bannasch, Otto Bannasch,  Johann Bernecker, Karl Belusa, August Buberrek, Gustav Buberrek, August Czylmik, Fritz Dombrowski, August Dwojakowski, Friedrich Dwojaowski, Ludwig Dybus, Franz Domass,  Ludwig Dybus, Adolf Dudda, Fritz Dusay, Max Dusay, Paul Dzikonski, Fritz Guthold, Franz H盲rich, Otto Himwert, Gust. Koss, Friedr. Konopka, Gust. Kowalzik, Franz Knoch,  Gust. Knoch, Joh. Krupinski, Karl Krusko, Franz K眉tza, Ernst Kulessa, Hermann Kullack, Fritz Kupczyk, August Lapschiess, August Lyss, Otto Lyss, Richard Lyss, Gust. Nientkewitz,  Jak. Nowak, Aug. Ollech, Franz Polatzek, Paul Polatzek,  Ad. Radzio, Fritz Reuter, Fr. Rieck, Fr. Romanowski, Gust. Romanowski, Max Romanowski,  Julius Sch眉tz, Ludwig Sch眉tz, Gustav, Siegmund, Otto Schwarz, Paul Schwarz, Friedr. Sawitzki, Albert Struwe, Herm. Sych, Adam Tertel, Franz Tertel, Herm. Tertel, Friedr. Trochim, Lud. Ulkowski, Gustav Well, Ernst Weidekamm, Friedr. Weidekamm, Karl Wieczorek, Friedrich Wrobel, Otto Zander

Vergesst es nicht!

Na zdj臋ciu ni偶ej uroczysto艣ci zwi膮zane z przygotowaniami do plebiscytu w 1920 roku przed pomnikiem w Szczecinkach.

[Zdj臋cia z ksi膮偶ki: Grenz R., Der Kreis Treuburg. Ein ostpreussische Heimatbuch,  L眉beck 1971.]

Napis na pomniku: Einigkeit - znaczy jedno艣膰, zgodno艣膰 (na zdj臋ciu litery zaznaczono kolorem 偶贸艂tym).